Genel olarak adet sancısı söz konusu olduğunda vajina içerisinde ki bir dokunun, bebeğin hamilelik sırasında beslenmesi görevini üstlenen bir doku olduğundan, kadını gebeliğe hazırlamak ve bebeğin beslenmesini sağlamak için, gebeliğin olmadığı her ay kendisinin üst tabakasını dökerek altta yeni bir tabakasının çıkmasıdır. Adet kanamasını kısaca tanımlamış olursak, kadının rahim içerisinde ki dokunun kanayarak dökülmesi durumudur. Bazı kadınlar adet kanamalarından şikayetçi olsa da, adet kanaması kadını gebeliğe hazırlamak için son derece yararlı bir durumdur.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Acı bakla: Adet kanamalarının artırmasına,  kolaylaşmasına ve doğum sonrası oluşan akıntıların gelişinin rahatlamasını sağlar. Kuvvet verici, barsak parazitlerini düşürücü, idrar artırıcı ve şeker hastalarının kan şekerini azaltmaya yarayan  bir bitki türüdür.

Ada çayı: Yapraklarından yapılan çay sayesinde adet kanamasını ve idrarı söktürür ve anne karnında ölmüş olan ceninlerin düşmesini sağlar.

Çörek otu: İçerdiği acı maddesi ile rahim kaslarını kasar ve adet kanamasını başlatır ve adet sancılarını azaltır.

Defne: Meyveleri düşüğe neden olabilir. Ancak doğum sırasında kullanılırsa doğumu hızlandırır ve kolaylaştırır.

Gül suyu: Adet kanamalarını azaltmakla birlikte adet sancısını da azaltırmaktadır.

Akgünlük: Adet başlamadan önce gelen sancıları hafifletip adeti hızlandıran akgünlük adet sırasında oluşan şiddetli ağrıları önler.

Pelinotu: Pelinotun da bulunan uçucu yağ rahim kaslarını kasarak adeti gerçekleştirip hızlandırır.

Avşarotu: İçersinde bulunan malik ve sitrik asid nedeniyle adet sancılarını gidermede önemli rol oynar.

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

İdrar söktürücü olan ıhlamur, maydanoz ve  kuşburnu gibi basit ve hafif besinler adet sırasında oluşan ödemleri yok edip adet sancısını azaltır.

Adet sancısı sırasında fıstık, fındık, balık ve et gibi proteini bol olan besinler tüketmelisiniz.

Doğal ve hafif sebze, meyve tüketmeniz gerekiyor örneğin yulaf, pirinç ve patates adet sancınızı azaltacak ve adet sırasında kaybettiğiniz vitamin ve mineralleri geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Adet döneminde uzak durulması gereken yiyecekler

Adet dönemindeyken 3 beyazda uzak durmanız gerekmektedir. Şekerli, tuzlu ve unlu gıdalar adet sancınızı artırır.

Adet döneminde ağır olan yağlı ve şekerli  yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir, örneğin çikolata kan şekerini yükseltir ve adet sancılarını başlatır.Adet sancısını geçiren yöntemler

Bir maydanoz bağının yarısını alın, 1 su bardağı su ile kaynatarak demlenmesini bekleyin. Adet sancısı başladığı anda içerseniz adet sancısını engeller, adet sancısı başlamadan önce içerseniz sancının şiddetini azaltır.

Bir su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı oğul otu atın ve demlemesini bekleyin. Demleme bittikten sonra aç karnına için.

Bir fincan kaynamış suyun içine bir çay kaşığı kantaran otu atıldıktan sonra demlenmesi beklenir, demlenme sona erdikten sonra tatlanması için bir tatlı kaşığı bal atılır.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Yazmış olduğumuz makalemizde anlaşılacağı gibi bu bitki türleri adet kanamasını büyük ölçüde iyileştirir veya kısmen engeller.

Adet sancılarınızı azaltmak için yoga adı verilen egzersiz türünü yapabilirsiniz. Yoga adet sancılarını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca Streching egzersizleri yani kasların gerildiği spor türleri adet ağrılarınızın azalmasına neden olur. Adet kanamalarını azaltan, hızlandırıcı özelliklere sahip olan, rahim kaslarını gevşeten ve adet ağrılarını düşüren diğer bitki türleri aşağıda verilmiştir.

Akgünlük, Archtostoph, Avşarotu, Aspir, Ardıç, Cezayir menekşesi, Danabağırtan, Gül, Hayıt, Maydanoz, Kısamahmut, Loğusa otu, Kanarya otu, Merzengüç, Pelinotu, Safran, Sedef otu, Süpürge katırtırnağı, Üzerlik, Yarpuz, Yahudi otu, Şakayik

Adet Öncesi Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

İyi bir beslenme ile adet sancınızı azaltabilirsiniz. Genel olarak araştırma sonuçlarına göre B vitamini, Magnezyum ve Kalsiyum içeren yiyecek ve içecekleri tüketmek adet öncesi sıkıntılarınızı azaltmanıza bire birdir.

B vitamini: Yumurta sarısı , böbrek ve genel olarak yaprak bulunduran sebzelerde bulunmaktadır.

Kalsiyum: Süt, deniz mahsülleri, Ceviz, Fasulye gibi yiyeceklerde bulunur.

Magnezyum: Elma, incir, limon ve maydonoz bitkisinde bulunur

Sıcak su torbası adet ağrısını keser mi ?

Su torbası içine sıcak su koyularak karın üzerinde bekletilebilir

Adet günlerinde karın ağrısına ne iyi gelir

Adet zamanında tuz, yağ ve şeker tüketmek adet sancılarının ağır geçmesine neden olur

Lif bakımından zengin olan incir adet sancılarını azaltır

Lif içeren balık ve yumurtalar adet sancılarının hafif geçmesini sağlar

Kalsiyum bakımında zengin olan süt adet öncesi sendromları azaltır

Günde 1 litre soğan suyu adet sancılarınızı engeller