Son zamanlarda asgari ücret 2024 rakamları herkesin gündeminde yer alıyor. Peki ama asgari ücret ne kadar olacak? Yapılan toplantılar neticesinde belli olacak asgari ücret tahmini ne kadar olacak? İşte tüm merak edilenleri sizin için yanıtladık.

Asgari Ücret Artışı Ne Kadar Olacak?

Geçmişe dönük asgari ücret tahminleri ile gerçekleşen net rakamlara göz attığımız zaman hep tahminlerden daha düşük sonuçlarla karşılaşıyoruz. Bu sebeple asgari ücret rakamları hakkında net bir yorum yapmak mümkün olmasa da tahminler üzerinden gitmek daha doğru olabilir. Yıl bitmeden açıklanması beklenen ve şu ara üçüncü toplantısı yapılan asgari ücret rakamlarında ağırlıklı tahminin %40 – %48 arasında olması bekleniyor. Peki ama bu ne gibi bir rakama tekabül ediyor?

Asgari Ücret Tahminleri

2023 yılı içerisinde net asgari ücret tutarı: 11.402 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer %38’lik bir artış olursa yaklaşık olarak 4332.76 TL’lik net bir zam karşımıza çıkacak, bunun sonucunda ise net asgari ücret: 15.735 TL olması beklenebilir.

Eğer %40’lık bir artış olması durumunda ise; 4506 TL’lik bir net zam yansımış olur. Bu seferde asgari ücret tutarının: 15.908 TL olması beklenmektedir.

Eğer sendikaların istediği rakamı elde etmesi durumunda yani %48’lik bir zam olması durumunda ise asgari ücret için şu senaryo gerçekleşmiş olacaktır. 5472 TL zam alarak yaklaşık olarak: 16.874 TL’lik bir asgari ücret rakamı elde edilmiş olacak.

Ne Zaman Belli Olacak?

Şu an için asgari ücret tahmininde net bir tarih belirtmek mümkün değil. Yalnız üçüncü toplantının ardından kulis bilgilerine göre ortalama bir rakam tahmini yapılabilir. Çünkü daha önceki senelerde yapılan toplantılar neticesinde bu şekilde bir sonuçla karşılaştığımızı da söyleyebiliriz.

Aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre asgari ücret zammı bu sene senede 1 kez yapılacak. Mevcut enflasyon düşünüldüğünde bu rakamların son derece normal olduğunu ve hatta %45 ile %48 arasında bir artışın beklendiğini de belirtmek istiyoruz.

Orta – uzun vadede yapılan tahminler neticesinde böylesine bir tahminin daha doğru olacağını söyleyebiliriz. 2024 enflasyon rakamları göz önüne alındığında maaşla çalışan kişilerin elinde asgari ücretin ne kadar eriyeceği ise sonraki zamanların konusu arasında yer alıyor. Şimdilik bu konuda net bir açıklama yapmak ne yazık ki mümkün değil gibi görünüyor.

Asgari Ücrete İkinci Zam Gelecek mi?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 2024 yılı içinde tek zam yapılmasının gündemde olduğunu biliyoruz. 2023 yılı içinde yapılan ikinci zammın ardından böyle bir açıklama yapılmıştı. Yalnız bu açıklamanın enflasyona bağlı olacağını da unutmamak gerekiyor.