Ev almak söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Doğru lokasyon, doğru komşular, sizin istekleriniz, uzun vadeli beklentileriniz…

Liste uzar gider. Bu sebeple ev alırken nelere dikkat etmeli? Sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalıştık. Hazırsanız başlayalım.

Ev Alırken Kendinizi Dinleyin

Bir kıyafet aldığımızı ve sonradan pişman olduğumuz düşünelim. Onu geri verme imkanımız bulunmuyorsa paramızı çöpe gitmiş gibi hissederiz. Hele bir de hiç giyme imkanımız olmayacaksa bu şekilde düşünmek için geçerli sebeplerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Aynı durum ev seçerken de geçerlidir. Bazı temel kuralları göz ardı edersek uzun vadede pişman olmamız içten bile olmayacaktır. Peki ama ev seçerken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuyu sizler için inceledik dilerseniz birlikte konu başlıklarına göz atalım.

Ev Hangi Yöne Bakmalı

Bu önemli bir konudur. Ev seçerken güney – doğu cephe olması istenir. Ama çoğunlukla dört daireli bir katta bir tane güney cepheli ev olacağı düşünülürse sırasıyla en kuzeye bakana doğru tercihlerinizi sıralayabilirsiniz. Tabi  ki bu durum sadece evinizin cephesi için değil evin ısınma şekli içinde geçerlidir. Bazı cephelerin kalorifer sistemi nedeniyle geç ısınmaya başlaması ve daha soğuk olması da sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sebepten bir evi seçmeden önce imkanınız varsa hem alt hem üst komşunuzla cephenin özellikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer zemin kat yada en üst katta ev tercih edecekseniz karşı komşunuz bu konuda size temel bilgiler verebilir. Tabi ki evin tercih edildiği, mahalle ve şehir ısınma şekline göre farklılık arz edebilir.

Ev Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak başlık başlık inceleyecek olursak, kirada oturacağınızı düşünürsek ev sahibinizin son derece büyük bir öneme sahip olacağını da göz ardı etmemek gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar imkanlar çerçevesinde ev sahibi ile aranıza mesafe koymakta fayda olduğunu hatırlatalım çünkü aksi takdirde sizi ziyadesiyle rahatsız edecek sorunlar yaşamanız da içten bile olmayacaktır.

Bunun dışında bir diğer önemli konu başlığı evin mutfağı olacaktır. En çok zaman geçirilen alan olarak karşımıza çıkan mutfağın kullanışlı olması ve yeterince ihtiyaçlarınızı karşılayamaması da son derece önemli bir sorun olacaktır. Dar ve havasız bir mutfakta yemek yapmayı ve yemek yemeyi kimse istemez bu bakımdan ev seçerken öncelikle mutfak ferahlığına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Evde Balkon Olması Önemli midir?

Tercih ettiğiniz evin balkonun geniş olması yaz aylarında balkonda daha çok zaman geçiren insanlar açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu bakımdan evinizin balkonunun geniş olması gerektiğinin kesinlikle tekrardan altını çizmekte fayda görüyoruz. Tüm bunların da ötesinde zaman içerisinde ön plana çıkacak bir diğer önemli konu ise evin tüm cephelerinin birden ışık alıyor olmasıdır. Dört taraftan kapatılmış bir evin kasvetli havasının da önüne geçmek ilerleyen zamanlarda daha çok vakit geçirmek isteyeceğiniz bir ev için son derece büyük bir önem taşıyacaktır.

Tüm bu seçenekleri bir arada düşündüğümüzde öncelikle alternatiflerimizi kendi mali durumumuzla kıyaslamamız gerekmektedir. Kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

Ortalama bir semtte iyi bir ev mi? Nispeten daha alt sınıfta bir semtte çok daha iyi bir ev mi? Yoksa iyi bir semtte vasat bir ev mi? Elbette hepsine kendi isteklerinize göre cevap vermeniz sizin açınızdan daha da mantıklı olabilir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi konu başlıkları önemlidir? Lütfen bunları bizimle yorumlar bölümünde paylaşın.