Sizin için bu içeriğimizde triger kayışını değiştirmenin maliyetini ve kayışın kopmasının yakın olduğunu gösteren işaretleri ele alıyoruz. Aynı zamanda kullanılan malzemelerle ilgili de bilgi vereceğiz. Bu içeriği okuduktan sonra, aracınızın triger kayışını değiştirme konusunda en mantıklı kararı kendiniz verebileceksiniz. Bazı araçlar için hayati bazı araçlar içinse önemli olan bu işlem hakkında daha detaylı bilgilere de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Doğru Bilgi Önemlidir

İlk olarak triger kayışı ile ilgili bilgilere yer vermeden önce altını çizmemiz gereken bir konu bulunmaktadır. Bu genellikle insanların ya da daha doğru bir ifadeyle sektörün dilinde ve dolayısıyla insanların zihninde yanlış bilinen bir yanılgıdır. Şöyle ki Triger kayışı ve triger zinciri aynı işleve sahip olmalarına rağmen, aşınma süresi ve değiştirme aralığı açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilirler. Bu nedenle, aracınızda triger zinciri mi yoksa triger kayışı mı bulunduğunu kontrol etmeniz önerilir.

Bunun için aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilir ya da ustanıza danışabilirsiniz…

Triger Kayışı Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Triger kayışı, motorda bulunan ve motor valflerinin açılıp kapanmasını senkronize eden sert dişli bir kauçuk kayıştır. Triger zinciri olarak da bilinmektedir. Parası aracın tipine ve modeline göre değişiklik gösterir. Genel olarak çok pahalı olmamasına rağmen, motorun onarım maliyeti ve sorun çıkması durumunda işçilik maliyetlerini yükselttiğini de unutmamak gerekir.

Bu nedenle düzenli aralıklarla değiştirilmesi tavsiye edilirken bakımlarını da yapmak gerekir. Triger kayışının çok çeşitli olası uygulamaları bulunduğunu söyleyebiliriz.

Aşınmış Triger Kayışı Hakkında Bilgi

Aracınızın artık çalışmadığını veya kötü çalıştığını fark ederseniz bir ustaya gitmenizi tavsiye ediyoruz. Aracınızın triger kayışını değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Bu kayış hava-yakıt karışımını kontrol eden bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda pistonu yukarı ve aşağı iter. Triger kayışı aşınmışsa motora zarar verebilir.

Yalnız burada özellikle unutulmaması gereken en önemli konunun tamamen kopmuş triger kayışının motora verdiği zararlarla ilgili olabilir. Bu çok ama çok ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple aracınızı dinlemeli ve kilometre sınırları dahilinde triger kayışını değiştirmelisiniz.

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

Triger kayışının bir uzman tarafından değiştirilmesi şarttır! Bunu kendiniz yapmaya çalışırsanız, önemli maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Genel olarak araçlarda triger kayışının bulunduğu yerler farklı olsa da tüm motorun aşağı indirilmesi olarak tabi edilen bir durum ortaya çıkabilir. Bunu da kısaca; çok uzun süren ve uzman olmayan kişiler tarafından yapılması pek mümkün olmayan bir işlem olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.

Triger kayışı motorda bulunan valflerin açılıp kapanmasını yöneten bir kayıştır. Genel olarak işlemi bir yönetici olarak çalışmasıdır ki, herhangi bir sorun yaşanması durumunda da doğrudan sorun ortaya çıkabilir.